Koncert kolęd 2016

Bogu w Niebie Chwała

30 grudnia 2016 r. licznie przybyli widzowie do kościoła św. Katarzyny w Górze, by wysłuchać kolęd w wykonaniu zespołu „Pro Bono”. Scenerię koncertu tworzył ołtarz przemieniony w szopkę bożonarodzeniową. Inicjatorem występu był Arkadiusz Gustaw. Wsparli go finansowo proboszcz ks. Henryk Wachowiak, burmistrz Irena Krzyszkiewicz i starosta Piotr Wołowicz. Plakat zapraszający na imprezę przygotował Wojciech Konury. Podczas koncertu wystąpili członkowie zespołu „Pro Bono”: Aneta Grabowska, Iwona Juszczak, Teresa Kajzer, Anna Mikoluk, Grażyna Mrozowska, Aneta Płuchowska, Elżbieta Ruszkiewicz, Alicja Sajdak, Arkadiusz Gustaw, Maciej Kostyk i Piotr Krzyżanowski oraz Hanna Górecka, Weronika Szymańska, Agata Śliwińska, Agnieszka Gortych, Mariusz Gortych. Towarzyszył im zespół muzyczny w składzie: Piotr Kosiński – perkusja, Jakub Pojasek – perkusjonalia, Krzysztof Bakacz – gitara basowa, Bartosz Pojasek – gitara elektryczna/akustyczna, Patryk Gortych – trąbka, Paweł Gortych – trąbka, Kornelia Hampelska – flet poprzeczny. Koncert kolęd był popisem braci Gustawów. Występ ten nagrano na płycie, którą można było nabyć.

„Pro Bono” zadebiutowało 26 listopada 2004 r. podczas uroczystości 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze w składzie: Aneta Grabowska, Elżbieta Ruszkiewicz, Teresa Kajzer, Iwona Juszczak, Ilona Ratajczak, Grażyna Mrozowska, Piotr Krzyżanowski, Marcin Piskorz. Mariusz Ratajczak, Roman Dimitriu i Rafał Kołak. Nazwę wymyśliła Joanna Zembroń. Wcześniej funkcjonował podobny zespół prowadzony przez Grażynę Kamińską. Wówczas opiekę muzyczną nad chórem sprawował Mariusz Ratajczak, od 2015 r.  Arkadiusz Gustaw – instruktor muzyki w górowskim Domu Kultury. Członkami chóru poza jedną osobą są nauczyciele.

„Pro Bono” występował podczas uroczystości i imprez kulturalnych takich jak wcześniej wspomniane 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 3, Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2005/2006, podczas konkursu recytatorskiego „Adamus” (2005 i 2006), nadanie imienia Mikołaja Kopernika Gimnazjum nr 2 w Górze, 60-lecie Szkoły Podstawowej w Sicinach, Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2006/2007, zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół, Narodowe Czytanie „Quo Vadis”, inauguracja roku akademickiego Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oprawa występu Zbigniewa Walerysia recytującego „Tryptyk rzymski” z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, oprawa mszy św. z okazji różnych uroczystości i wielu innych. Niejednokrotnie występował podczas prywatnych uroczystości.

Nazwa „Pro Bono” oznacza „Dla Dobra” nie jest przypadkowa, motywuje ona chórzystów do wspólnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Robią to, co lubią, i jednocześnie dają radość innym.

Zdjęcia Jolanta Żłobińska.

Koncert kolęd 2016